İzzet Öğretmiş

Download vCard

Fontlar (Yazı Karakterleri)

5 Ağustos 2012 | Grafik Tasarım | İzzet Öğretmiş

Fontlar, yazı karakterleri ile ilgili resim.

Font, bir yazı karakterinin veya simgeler grubunun bilgisayar ortamında kullanılacak biçimde düzenlenmiş halidir.

Bir yazı karakterini bilgisayarınızda sorunsuz kullanmak ve film çıkış yada herhangi bir PostScript yazıcısından çıktı almak istiyorsanız, günümüz sistemleri için iki yolunuz var: Birincisi fontlarınızı sistem klasörünün (PC’lerde ise denetim masaları fontlar klasörü, MacOSX’lerde Library / fonts klasörü) içindeki fontlar klasörü içerisine atmak.  İkincisi ise yardımcı bir program kullanarak fontu sisteminize eklemektir.

Font Türleri

MacOSX sistemiyle birlikte Macintoshler 6 çeşit font tipini desteklediği belirtilmektedir. Bu font çeşitleri:

1. Mac PostScript Type 1 and 3

2. Multiple Master

3. Mac TrueType

4. System (dfonts)

5. OpenType

6. Windows TrueType

Bunun yanında, Windows Xp sistemi 3 tip font çeşidini destekler. Bunlar;

1. PostScript Type 1

2. OpenType

3. Windows TrueType

MacOSX Sistemlerinde Fontlar;

* “Library/Fonts”: Tüm kullanıcılar kütüphanesi.

* “~/Library/Fonts”: Kullanıcıya özel font kütüphanesi.

* “System/Library/Fonts”: Sistemin kullandığı font kütüphanesi.

* “Network/Library/Fonts”: Merkez server font kütüphanesi.

*  “System/Folder/Fonts”: MacOSX üzerinde kurulu olan MacOS9‘un sistem klasöründeki fontlar.

MacOSX’in içinde standart bulunan Apple Font Book programı ile fontlar bilgisayara eklenebilir.

Xp sistemlerinde fontlar sadece “c://windows/Fonts” un içinde aktif olabilirler. Ayrıca Mac ve Windows sistemlerine “Suitcase”, “ATM Deluxe” gibi özel font yazılımları ile fontları eklemek mümkündür.

MacOSX (Unicode) Universal kodlama sistemi desteklemektedir. Unicode, programdan ve platformdan bağımsız olarak dil farkı gözetmeden oluşturulmuş harflerin her biri için bir yerin ayrıldığı “code” (kod) sistemidir. Önceleri fazla problemmiş gibi gözükmeyen font sistemleri, bazı yöntemlerle çözülmeye çalışıldı (Turkish ISO, Turkish Windows gibi) ancak tek çözümün Unicode olduğuna sonunda karar verildi.

OpenType fontları tüm kodları içinde barındıran bir unicode font çeşididir. Önceleri “fi” yerine “ş” olarak Türkçe  yapılan fontlar, yeni sistemlerin tam randımanlı çalışmasıyla yerini unicode fontlara bırakacaktır.

OpenType Nedir?

OpenType Microsoft ve Adobe tarafından beraberce geliştirilen yeni bir çapraz platform font türüdür. Adobe, Adobe Type Font kütüphanesindeki, 2200’den fazla fontu OpenType formatına çevirmiştir. OpenType formatının iki ana faydası vardır.

* Aynı fontu hem Macintosh hemde Windows tabanlı bilgisayarlarda kullanabilmeyi sağlayan Çapraz Platform Uyumluluğu.

* Genişletilmiş karakter grubu ve mizanpajları desteklemesiyle çok daha geniş dil desteği ve gelişmiş tipografik kontroller sunması.

* Ayrıca OpenType formatı, TrueType SFNT formatının geliştirilmiş şekli olduğundan Adobe PostScript font datasına ve yeni tipografik özelliklere sahiptir.

Adobe tarafından yayınlanan Türkçe karakterlere sahip OpenType fontlar Pro uzantılı fontlardır. Örnek: Myriad Pro.otf

OpenType fontlarıPostScript 1 ve TrueType yerine yüklenerek kullanılabilir.

OpenType fontları ilk olarak 1997 de geliştirilmiş. 2000 yılından bu yana da bu formata sahip fontlar satışa çıkmıştır. TrueType fontları 256 karakter içermesine karşı, bir OpenType font 65.000 adet karakter barındırabilir. OpenType fontları üretilirken Batı Roma dilleri, Central Europe dilleri, Baltık dilleri gibi bölümlere ayrılarak üretildiğinden, bazı OpenType fontları türkçe karakterleri barındırmazlar. OpenType fontları ileri derecede tipografig özellikler taşır.

OpenType fontlar cümle içindeki konumuna göre aynı harfin başka bir biçimini kullanmayı destekler. OpenType fontları kullanmak için, sisteminizin ve kullandığınız programların OpenType ve Unicode fontları desteklemesi gerekmektedir. MacOS 9 desteklememekle birlikte, MacOSX sistemi ve Windows XP sistemleri OpenType fontları desteklemektedir.

TrueType Nedir?

TrueType, Apple tarafından dijital olarak tasarlanmış ve hem Apple hemde Windows tabanlı bilgisayarlarda kullanılan dijital yazı karakterleridir. TrueType fontlar, bilgisayarınızın ekranında ve yazıcılarınızda en yüksek kaliteyi almanızı sağlar.

Type 1 Font Nedir?

 PostScript bilgisayar dili, Adobe tarafından geliştirilmiş bir dildir. Başlangıçta dökümanları görüntüleme ve yazdırma ile ilgili olan PostScript, zamanla birçok değişiklik göstermiştir.

Dil, metin ve grafikleri birleştirerek her harfi genel bir grafik objesi olarak gösterir hale gelmiş ve bu karakterler yazıcılarda daha yoğun kullanıldıkça PostScript dili, harfleri ve şekilleri düzenleyen bir operatör olarak çalışmaya başlamıştır.

Bu grafik koleksiyonlar font olarak adlandırılıp literatüre girmiştir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz!

Facebook'da Paylaş   Twitter'da Paylaş   Instagram'da Paylaş   Linkedin'de Paylaş   Pinterest'de Paylaş   Tumblr'da Paylaş   Odnoklassniki'de Paylaş   Vkontakte'de Paylaş   Stumbleupon'da Paylaş   Digg'de Paylaş   Whatsapp'da Paylaş   E-mail ile Paylaş

31 Yorum

  1. Kadir K. |

    Açıklayıcı bir deneme tezi örneği olmuş teşekkür ederim. Üniversite uygulaması için bir deneme nasıl başlatılır, kişisel anlatım denemesi üzerine güzel bir örnek.

    Cevapla
  2. Kağan Saklanç |

    Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, hiç sıkılmadan okudum teşekkürler.

    Cevapla

Dilerseniz Yorum Yapabilirsiniz!