İzzet Öğretmiş

Download vCard

Fotoğraflarda Neden Çirkin Çıkarız?

11 Mart 2018 | Genel İçerikler | İzzet Öğretmiş

Fotoğraflarda neden kötü çıkıyorum? Neden hiç fotojenik değilim? Bu soruları merak ediyor ve cevaplarını öğrenmek istiyorsanız, o halde doğru adresdesiniz.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte fotoğraf çekmek artık basit, sıradan ve anlık bir eylem haline geldi. Çektiğimiz bu fotoğrafları hergün sosyal ağlarda paylaşıyor, arkadaşlarımıza gönderiyor yada kendimize saklıyoruz.

Herhangi bir ortamda kendi fotoğrafınıza denk geldiğiniz zaman fotoğrafa bakıp şaşkınlıkla “ben gerçekten böyle mi görünüyorum” dediğiniz oldu mu hiç? Yada arkadaşınızın çektiği fotoğrafı beğenmeyerek hemen silmesi yönünde isteklerde bulunduğunuz? Peki ama neden?

Neden kendi fotoğraflarımızı görmekten bir nevi rahatsızlık duyarız?

Aslında tüm bu soruların tek bir cevabı var, oda aynalar! Aynalar sizi diğer insanların, fotoğraf makinalarının ve kameraların aksine, sadece sizin görebileceğiniz bir açıdan kendinize bakma imkanı sağlar. Yani aynadaki yansımanız ile, her ne kadar aynıymış gibi görünse de fotoğraftaki görüntünüzle arasında küçük farklılıklar vardır. Öncelikle insan yüzü simetrik değildir.

Bir insanın yüzüne baktığımızda bunu görürüz bu aynı zamanda fotoğrafına bakmaktır. Fakat kişi kendisine aynada baktığı zaman, yatay olarak ters çevrilmiş aksini görmektedir.

Sağ taraftaki görüntü, tüm hayatınız boyunca, her aynaya baktığınızda sadece sizin gördüğünüz, dolayısıyla en aşina olduğunuz, zihninize en küçük ayrıntısıyla kazınan aynadaki yansımanızdır. Beyniniz aynadaki aksinizi, fotoğraftaki sizden daha çok görmüş, alışmış ve benimsemiştir. Bu nedenle gördüğü fotoğrafta birşeylerin yanlış olduğunu düşünerek, aynadaki halinize kıyasla fotoğraflarınızı daha az gerçekçi, daha az çekici ve hatta yabancı biriymiş gibi algılayacaktır.

Öte yandan çevrenizdeki tüm insanlar, fotoğrafınıza baktığında, hiçbir fark görmeyecekdir. Çünkü onlar, yüzünüze baktıklarında ne görüyorlarsa, fotoğrafta da aynı şeyi görecekler.

Yani çevrenizde beğenmediğiniz fotoğrafın, iyi bir fotoğraf olduğunu söyleyen varsa, onlara güvenin! Çünkü doğruyu söylüyorlar.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz!

Facebook'da Paylaş   Twitter'da Paylaş   Instagram'da Paylaş   Linkedin'de Paylaş   Pinterest'de Paylaş   Tumblr'da Paylaş   Odnoklassniki'de Paylaş   Vkontakte'de Paylaş   Stumbleupon'da Paylaş   Digg'de Paylaş   Whatsapp'da Paylaş   E-mail ile Paylaş

1 Yorum

  1. Derya |

    Çok kafama takılan bir konuydu bu aydınlanmış oldum teşekkürler. Sadece bana öyle gelmiyormuş demek 🙂

    Cevapla

Dilerseniz Yorum Yapabilirsiniz!